Розвиток мовлення та Minecraft

У Гліба, як одна з ознак аутизму, затримка розвитку мовлення. Коли він ходив до спеціалізованого дитячого садку, у нього розвиток мовлення був на другому рівні з переходом на третій за словами логопеда, який займався з ним у цьому садку. Розвиток мовлення – одне з пріоритетних завдань у наших заняттях.

Як і всі діти, хоч із аутизмом, хоч нормотипові, Гліб любить грати на смартфоні чи планшеті в ігри. На момент, коли син відвідував спеціалізований дитсадок, ми жили у домі, де на подвір’ї грало багато дітей. Я вже раніше писав про це.
Одного разу діти у дворі почали грати у Minecraft. Причому грали по локальній мережі WI-FI-з’єднання. В одному ігровому світі було кілька дітей. Вони спільно будували, створювали, пересували щось і водночас активно це обговорювали. Гліб побачив це і почав просити, щоб я йому дав свій смартфон у дворі для підключення до спільної гри. Я дав йому свій телефон, щоб син міг стати одним із учасників цієї гри.

Глібу дуже сподобалася грати по локальній мережі. Він вів активні розмови з дітьми, робив з ними плани на гру, питав сам і давав відповіді.

Це було влітку. Діти роз’їхалися морями та таборами. Грати стало ні з ким і Гліб став просити, щоб я пограв із ним у Minecraft. Я не ігроман і в ігри не граю. Останнє моє ігрове захоплення – “Супермаріо” на 8-мібітній приставці. Враховуючи, що в цій грі у Гліба дуже висока мотивація вести діалог, тим самим розвивати мовлення, я погодився з ним погратись теж по локальній мережі.

Син мені спочатку розповідав і допомагав освоювати цю гру. Давав вказівки, що робити і куди йти. Дружина зауважила, що ми з Глібом за 20 хвилин гри обмінялися більшою кількістю фраз, ніж за цілий вечір. Витягнути із сина відповіді на свої запитання дуже важко, а тут він сам їх задає та із задоволенням відповідає.

Згодом я освоїв цю гру і вже взяв під свій контроль наші діалоги. Ми стали відпрацьовувати з Глібом прийменники, узгодження прийменників, прикметники, прислівники і т.д. І все це не помітно для сина та з його високою мотивацією.

Це захоплення тривало декілька місяців, протягом яких ми грали з Глібом та розвивали його мовлення. Потім він перемикнувся на інші ігри, але за цей час ми гарно підтягнули його мовлення.

Вже у шкільному віці Гліб почав грати у Roblox, яка вже була повністю англомовна. Він грає у цю гру досі, пише у чаті англійською, дивиться англомовний контент на YouTube. І мені здається, що Гліб знає краще англійську мову, ніж рідну.