Нові правила інклюзії в Україні у 2022році

Як завжди на початку навчального 2021/2022 року у нас були збори команди супроводу з інклюзії Гліба в загальноосвітній школі, на якій ми обговорювали які цілі досягнуті, а які ні, становили нову індивідуальну програму розвитку (ІПР) для нашого сина вже втретє.

З кожним разом ІПР стає все кращою та якіснішою у порівнянні з попередньою, завдяки конструктивному діалогу всередині нашої команди супроводу. Всі наші з дружиною побажання та зауваження беруться до уваги та враховуються в ІПР.

Не всі цілі, звичайно, досягаються так швидко як хотілося б, але дорогу здолає той, хто йде, тому робота не припиняється.

Наразі одна з найголовніших проблем Гліба – це мова. Він помітно відстає у розвитку промови від однолітків. Короткі фрази йому даються без проблем, але коли потрібна розгорнута мова, то він підвисає і починає підбирати слова. Сучасні діти не звикли чекати, зараз світ помітно прискорився і ніхто не чекатиме коли ти підбереш слова. У цьому напрямку ще працювати й працювати.

Однак англійською мовою Гліб пише дуже швидко і фрази вимовляє без запинки і підбору слів, ніби його рідна мова англійська. Син англійською спілкується в чаті гри Roblox, дивиться ролики на YouTube цією ж мовою.

У середині навчального року ми завжди збираємось командою супроводу для підбиття проміжних підсумків ІПР сина. Цього року ми теж збиралися у грудні, але цього разу все було трохи інакше, ніж попередні рази.

З 1 січня 2022 року в Україні набувають чинності зміни до постанови Кабінету Міністрів України щодо порядку організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх школах. Детальніше тут із посиланнями на ухвалу.

Що зміниться? Насамперед запроваджуються рівні підтримки дітей із особливими освітніми потребами. Якщо раніше прив’язувалися до діагнозу дитини, то тепер кожна дитина визначатиме рівень підтримки в індивідуальному порядку.

Усього визначено 5 рівнів підтримки.1 рівень – це мінімальна підтримка дитини та 5 рівень – отже дитині необхідна максимальна увага та підтримка.

Детальніше в інфографіці нижче.

З одного боку, це правильно. Наприклад, діти з аутизмом є з різним рівнем розвитку. У когось синдром Аспергера і йому необхідно менше підтримки, ніж дитині з важчою формою аутизму, яка не має мови і може спілкуватися тільки за допомогою альтернативної системи комунікації. Раніше на обох дітей у державі виділяло однаково ресурсів, і не завжди у більшу сторону від необхідного.

Ще однією новацією цієї зміни стало те, що тепер комплексна оцінка розвитку дитини буде проводитись на базі школи із залученням фахівців з Інклюзивно-ресурсного центру (ІРЦ), які повинні визначити рівень підтримки дитини.

Саме таку процедуру потрібно було пройти і нам. Нас із дружиною запросили до школи у певний день на збори із представниками ІРЦ, де необхідно було визначити рівень підтримки Гліба. Присутність сина не була потрібна і ми пішли з дружиною удвох у призначений час до школи.

У кабінеті знаходилася вся команда супроводу на чолі з директором школи та двома представниками ІРЦ. Директор школи представила представників ІРЦ та нас із дружиною один одному, після чого психолог школи коротко пройшлася за цілями в ІПР Гліба та позначила які цілі досягнуто, а над якими необхідно продовжувати працювати. Далі вчитель та асистент вчителя висловили свою думку щодо успіхів та проблем сина в школі. Ми з дружиною висловили свою думку та побажання. Представники ІРЦ всіх вислухали, задали кілька запитань і вирішили поставити Глібу 3-й рівень підтримки.

При цьому рівні клас залишається інклюзивним з помічником вчителя, відводиться 4 години на корекційні заняття. В іншому все як і було раніше. Можна, звичайно, поміркувати, що представники ІРЦ не бачили Гліба, а поставили йому рівень підтримки зі слів. Критерії визначення рівнів підтримки в ухвалі дуже розмиті і можна ставити будь-який рівень.

Недоліків в інклюзивній освіті в Україні ще дуже багато, але те, що є інклюзія – це вже чудово.Шлях від перших кроків до максимально комфортного перебування дітей з особливими освітніми потребами дуже довгий та тернистий.

Так сталося, що Гліб потрапив у період початкового становлення інклюзії в Україні, але нічого не вдієш. Навіть незважаючи на це, Глібу комфортно у школі, а це найголовніше.