Ходіння по муках або Як я дізнався про прикладний аналіз поведінки (АВА)

Після того, як ми дізналися справжню причину істерик Гліба, ми вирішили, що треба щось робити.

Живемо ми у достатньому великому місті Кривий Ріг із населенням близько 600 тис. осіб. Адже мають бути спеціалісти, які зможуть нам допомогти. Проблеми з промовою підштовхували нас до занять із логопедом.

Ми за два місяці поміняли 6-7 логопедів і ніхто з них не зміг займатися з Глібом понад 2 рази. Щойно фахівець давала завдання нецікаве для сина, він одразу починав істерику, щоб ухилитися від завдання. У логопедів відразу округлялися очі, вставало волосся дибки і вони розписувалися в своєму безсиллі що-небудь зробити.

Після 6-7 спроби ми залишили пошуки чергового логопеда і зневірилися. Потім була психолог, яка займалася сенсорною інтеграцією. Заняття проходили за зачиненими дверима і чим там займаються я не бачив.

Якось наприкінці заняття я зайшов до кімнати, де займався син. Психолог намагалася забрати якусь іграшку у Гліба та нервово дивилася на реакцію сина. Влаштує істерику чи ні. Тобто наш син тримав під контролем спеціаліста, яка має його чомусь навчити. Більше ми туди не приїжджали. Два місяці було витрачено в порожню.

Я багато читав в інтернеті про аутизм. Все здавалося таким складним та незрозумілим. Що ж робити далі?

І ось мені трапляється на очі книга Кетрін Морріс «Почути Голос Твій», яку написала американська мати двох дітей з аутизмом. У своїй книзі вона описує свій ефективний досвід навчання дітей за допомогою Прикладного Аналізу Поведінки(АВА).

Я не вірю у казки, але це мене зацікавило. Я прочитав книгу і це мене підбадьорило. Потім я прочитав Роберта Шрамма «Дитячий аутизм та АВА». Після прочитання цієї книги я ще більше зацікавився цією наукою. На той час дружина вже вичитала про систему обміну карток PECS, яку ми почали застосовувати і Глеба з’явилися перші слова.

Адже є логічним, що поведінкові проблеми вирішують за допомогою поведінкової терапії. Я почав шукати спеціаліста з прикладного аналізу поведінки (ПАП), який зможе нам допомогти. У Кривому Розі я такого не знайшов, тож почав шукати у мережі.

На сайті сертифікованих фахівців я знайшов одного з найкращих поведінкових аналітиків в Україні – Алу Сергіївну Москалець.

Завдяки її мудрим настановам та нашим з дружиною зусиллям Гліб прогресує щодня і цього року піде у загальноосвітню школу до інклюзивного класу.

Докладніше про те, як ми працюємо з нашим куратором тут.