Батьківські курси з АВА (Прикладного аналізу поведінки) Юлії Ерц

Через півтора роки (удалекому 2017 році), як ми почали працювати з нашою  кураторкою, ми з дружиною зважилися піти на батьківські курси з АВА (Прикладного аналізу поведінки) Юлії Ерц, які проходять російською мовою. Хоча це треба було зробити набагато раніше, але краще пізно, ніж ніколи.

Після того, як ми з дружиною самостійно протестували нашого сина за системою VB-MAPP, наша кураторка написала програму для Гліба у вигляді протоколів із конкретними цілями та критеріями досягнення результату. Звичайно ж, не обходилося без професійних виразів та термінів, які нам Алла Сергіївна розжовувала та промовляла на кожній нашій он-лайн зустрічі. Після закінчення курсів нам стало набагато легше розуміти та усвідомлювати, що необхідно зробити за протоколом та робити менше помилок при роботі з Глібом.

Чому ми вибрали саме курси Юлії Ерц? Тому що нам дуже пасував формат подачі матеріалу, але все по порядку. Незважаючи на те, що курси ми проходили досить давно, можливо в них нічого не змінилося. Про що я зараз й розповім.

Батьківські курси складаються з 2х модулів та є рівнем RBT, тобто початковим рівнем в ABA:

 1. Базисні принципи Прикладного аналізу поведінки (АВА).
 2. Аналіз вербальної поведінки та тестування VB-MAPP.
 • Перший модуль

З назви курсу зрозуміло, що у ньому давали основні знання принципів формування поведінки – як вона посилюється чи послаблюється та через які чинники.

На сайті https://aba-kurs.com/ я зареєстрував дружину на 1-й модуль дистанційних батьківських курсів з АВА і здійснив оплату всього курсу через Webmoney (на той момент в Україні він ще був доступний) у розмірі 180 доларів США. Станом на червень 2022 року ціна залишилася такою самою та з України я зміг потрапити на сайт тільки через VPN. Є можливість сплатити частинами-двічі по 90 доларів. Сплатити зараз із України можна через PayPal або переказом з картки Visa або Mastercard.

Розклад курсів розписано на рік вперед і проходить у певні часові рамки. Є можливість приєднатися до курсу першого тижня після його початку, але не пізніше, інакше доведеться чекати наступного. Наш курс тривав з 08.11.2017 до 28.12.2017року, тобто. 7 тижнів. Кожен курс триває стільки ж і виходить, що протягом календарного року навчання батьківських курсів проходить 5 разів.

Через деякий час на електронну пошту дружини надійшло повідомлення про успішну реєстрацію на курсі, логін з паролем для доступу до матеріалів, план курсу з розбивкою за датами та темами курсу. У тому ж плані було розписано критерії успішного проходження курсу для отримання сертифікату. У разі невиконання критеріїв на прохання студента видавався також сертифікат, але з позначкою, що атестаційний іспит не пройдено. Або була можливість пройти курс наново, але з 50% знижкою.

У призначену дату відкрився доступ до матеріалів курсу. Щотижня у понеділок відкривався доступ до нового розділу. Усі лекції вела Юлія Ерц (крім першої теми, яку вела Ольга Віталіївна Доленко) та були доступні у записі у режимі 24/7. Ми дивилися лекції з дружиною, коли нам було зручно, а не в строго призначений час.

Усього розділів було 9 і до кожного були доступні лекції у запису, короткий конспект лекцій, але деякі слова були пропущені. Щоб їх заповнити, необхідно було обов’язково послухати лекції.

Юлія Ерц чудово розуміє, що на батьківських курсах здебільшого люди без педагогічної та психологічної освіти, тому практично в кожній її лекції після теоретичної частини вона вставляла приклади, після яких було зрозуміліше про що йдеться. Ми з дружиною завжди чекали на це «наприклад».

Юлія Михайлівна Ерц – автор батьківських курсів з прикладного аналізу поведінки

І найголовніше он-лайн зустріч із викладачем курсу, яка проходила щосуботи о 10.00 за Московським часом. На цій зустрічі в режимі вебінару викладач розбирав матеріал пройденого розділу, їй можна було поставити запитання, вона сама давала невеликі завдання, на які можна було відповісти лише прослухавши лекції. Деякі студенти не дивилися лекції в записі і думали, що на он-лайн зустрічі їм все розкажуть на пальцях. Це не так. На он-лайн зустрічі викладач більш детально та місцями зрозуміло (з прикладами та відповідями на запитання студентів) пояснював матеріали лекції, а не з нуля все розповідав. Тому хто так робив, швидше за все, атестаційний іспит не склали. Я не розумію, навіщо було платити гроші за знання і не отримувати їх.

За присутність на он-лайн зустрічі нараховувалися бали, які йшли до загального заліку (про це трохи пізніше), і відслідковувалося адміном. За відсутність на трьох будь-яких он-лайн зустрічах (необов’язково підряд) студента позбавляли всіх зароблених балів за он-лайн зустрічі. Про цю умову попереджали одразу і викладач на кожній зустрічі про це нагадувала. На форумі була окрема тема, де адмін відзначав у списках, хто був присутній, а хто ні.

На цьому ж форумі через пару днів після он-лайн зустрічі з’являвся її запис і була можливість переглянути повторно або вперше, якщо пропустили. На форумі можна було ставити запитання викладачам курсу, не чекаючи на он-лайн зустрічі, створювати будь-які теми, спілкуватися один з одним.

Але все спілкування між учасниками відбувалося у чаті WhatsApp, який створила одна з активних учасниць курсу. Там люди ділилися своїми історіями та досвідом.

Тепер щодо загального заліку. Умовою успішного проходження курсу Юлії Ерц та отримання сертифіката складається із двох умов:

 1. Складання атестаційного іспиту в кінці курсу мінімум на 80 балів (80% правильних відповідей). Іспит можна складати двічі, але обидва варіанти різні. Він складається у вигляді тестування та є ліміт за часом 60 хвилин. Якщо ви не складете іспит з першого разу, то в другому варіанті питання не повторюються, хоча вони з тих же тем.
 2. Студент має набрати до загального заліку мінімум 689 балів. І навіть якщо ви успішно складете атестаційний іспит, але не наберете необхідний мінімум балів, то атестат ви не отримаєте.

Загальний залік складається з таких складових:

 1.  Участь у вже раніше названих вище он-лайн зустрічах. За кожну участь нараховується 20 балів. Усього зустрічей 6, тобто максимально можна заробити 120 балів.
 2.  Заповнення форм для відповіді питання для активної участі. Такі форми були у кожному розділі. Їх необхідно було заповнити прямо на сайті, де були лекції, і виглядали вони у вигляді невеликих тестів на тему лекції. В незалежності від їх результатів нараховувалося 5 балів і максимально можна було заробити 40, якщо, звичайно, ви їх хоча б пройшли.
 3.  Проходження 6-ти проміжних тестувань, які відкривалися наприкінці кожного з розділів і теж були у вигляді тестів у двох варіантах, як і іспит, лише за строго визначеною темою у меншому обсязі, але й з меншим часом на його проходження. За кожне тестування можна було набрати максимально 100 балів (при 100% правильних відповідей). Разом у сумі 600 балів. Здати тестування необхідно було протягом 7 днів після відкриття, після чого воно закривалося і було більш недоступне. Прохідний бал для проміжних тестувань не встановлювався.
 4.  Та й нарешті сам іспит.

Разом максимально можна було набрати 120+40+600+100=860 балів за мінімально необхідних 689 балів.

Ми з дружиною брали участь у всіх он-лайн зустрічах, заповнили всі форми для відповідей на запитання для активної участі, із 600 можливих балів за проміжні тестування набрали 573 та іспит склали на 93 бали. Ще здобули додатково 5 балів, заповнивши анкету думки про курс. Набрали в сумі 835 балів та отримали сертифікат на ім’я дружини про успішне проходження 1-го модуля курсів Юлії Ерц на електронну пошту прямо під ялинку перед настанням Нового року.

 • Другий модуль

Відпочивали ми недовго. Після Нового року одразу зареєструвалися на другий модуль курсів, який розпочинався 18 січня 2018 року та закінчувався 8 березня 2018 року.

Називався він «Аналіз вербальної поведінки та тестування VB-MAPP». Коштував уже 240 доларів (так само станом на червень 2022 року) і тривав 8 тижнів.

Вартість була вищою через те, що поштою з Ізраїлю надсилали дві книги – протокол VB-MAPP та керівництво до нього російською мовою. Систему тестування VB-MAPP розробив та написав американський поведінковий аналітик Марк Сандберг англійською мовою, а російською мовою була перекладена групою фахівців під керівництвом Юлії Ерц.

Станом на червень 2022 року на українській мові немає перекладу цих книг, але я думаю, що дуже скоро вони з’являться.

Другий модуль проходив практично так само, як і перший, але були деякі відмінності.

По-перше, з першого модуля на другий перейшли, за моїми підрахунками, трохи більше 40% студентів.

По-друге, необхідно було здати курсову роботу із заповнення протоколу VB-MAPP, тобто фактично протестувати свою дитину та написати два протоколи за двома різними навичками. Ми вже давно були знайомі з цією системою і протестували Гліба ще на початку роботи з нашою кураторкою, тому об’єктом нашої курсової роботи ми вибрали нашого молодшого сина Матвія, якому на той час було майже два роки.

По-третє, викладачем на цьому курсі був уже інший фахівець, який мав трохи іншу манеру проведення он-лайн зустрічей. Довелося пристосовуватися, але після першої зустрічі ми з дружиною вже звикли та вбирали знання.

По-четверте, оцінка за курсову роботу йшла до загального заліку і максимально могла бути 100 балів. Оцінював її той самий викладач, що й вів он-лайн зустрічі.

По-п’яте, прохідний бал для отримання сертифікату складав уже мінімум 767 балів. Але це було нестрашно, бо додавалися бали за курсову, а решту вважалися так само як і на першому модулі.

На проміжних тестуваннях ми набрали 569 балів із 600, за курсову отримали 80 балів, а іспит склали на 84 бали. У підсумку заробили 888 балів і до 8 Березня отримали ще один сертифікат про успішне закінчення 2-го модуля курсів Юлії Ерц.

 • Резюме

Нам дуже сподобалося подання матеріалу на курсах Юлії Ерц. Лекції в записі, приклади в них, он-лайн зустрічі, практичні завдання, проміжні тестування – все це у зручній формі дає багато знань про прикладний аналіз поведінки в рамках батьківських курсів.

Нам ці знання допомогли і допомагають досі (не без допомоги нашої кураторки звичайно) формувати все нові і нові навички у Гліба.

Завдяки АВА та нашим спільним з дружиною зусиллям під керівництвом Алли Сергіївни ми змогли підготувати сина до загальноосвітньої школи в інклюзивному класі. І надалі (я дуже на це сподіваюся) допоможуть відправити Гліба у вільне плавання життям.

P.S. Я впевнений, що дуже скоро подібні курси з’являться в Україні на українській мові. В нашій країні достатньо дуже класних спеціалістів з Прикладного аналізу поведінки, які б зробили ці курси не менш якісними. Я вірю, що все це стане можливим після нашої Перемоги.
Поки що можна знайти та зв’язатися з одним із українських спеціалістів з АВА для допомоги на сайті https://uaba.com.ua/ в розділі «Фахівці».