Розширення раціону харчування

До 2-х років Гліб їв практично все – овочі, фрукти, м’ясо, рибу, супи, борщі і т. ін. Після двох, ближче до трьох років, він поступово став відмовлятися практично від усього. У підсумку його раціон звівся до мінімального набору продуктів – макарони, хліб, сосиски, омлет і, звичайно ж, солодощі.

Ми не розуміли причини відмови і обмеження його раціону харчування, поки не дізналися, що у сина аутизм і що це є одним із проявів аутизма. Кожен день годувати його тим самим було небезпечно для Глібового ШКТ, але що з цим робити ми не знали.

Ми порадились з нашою кураторкою  і ось, що вона нам рекомендувала:

  1. Для розширення раціону харчування було обрано овочеве рагу, оскільки цю страву також давали в дитячому садку і було заплановано узагальнити цю навичку там.
  2. За принципом Премака потрібно було висунути умову Глібу – спочатку він їсть рагу, а потім отримує заохочення у вигляді чогось солодкого, що він обере сам.
  3. Ця умова візуалізувалась за допомогою спеціальної планшетки з картками з візуального розкладу.
  4. На першому етапі Глібу пропонувалося з’їсти одну чайну ложку рагу, потім дві і, нарешті, вийти на повноцінну порцію у дитячому садку.
  5. В разі необхідності застосовувати принцип «Перший раз безкоштовно». Тобто дати маленький шматочок заохочення просто так, а потім запропонувати великий шматок, але вже після виконання умови з’їсти рагу. Це схоже на те, як компанії приваблюють до себе клієнтів – пропонують пробники, користування якимось сервісом один місяць безкоштовно і т. ін.

На той час у нас уже був більш-менш сформований керівний контроль над Глібом, тому дана стратегія здалася нам посильною і ми, засукавши рукави, почали її реалізовувати.

Гліб чинив спротив як міг – відмовлявся їсти рагу з ниттям і відсовуванням тарілки вбік, намагався тікати з-за столу, говорив, що не хоче їсти рагу, а хоче заохочення, але ми наполягали і діяли за планом спільно з дружиною. Коли він з’їв першу ложку (точніше, маленький шматочок на кінчику ложки), то почав кашляти і робити вигляд, що зараз рагу полізе назад. Ми дали йому запити водичкою і наполягали, щоб він з’їв все до кінця.

Коли Гліб доїв рагу, то одразу ж отримав винагороду, яку він обрав для себе. Наступного дня ми збільшили кількість рагу до двох чайних ложок, потім до трьох і так далі. Через п’ять днів він вже з’їдав повноцінну порцію овочевого рагу. Необхідно було закріпити та узагальнити це досягнення на інших продуктах. Що пізніше ми і зробили. Через деякий час раціон Гліба складався вже з наступних страв:

1.     Макарони

2.     Картопляне пюре

3.    Картопля фри

4.    Мана каша

5.    Кукурудзяна каша з молоком

6.    Гречані пластівці з молоком

7.    Плов

8.    Суп

9.    Борщ

10.  Сосиски

11.  Куряче м’ясо (гомілка, стегно)

12.  Котлети курячі

13.  Омлет

14.  Каша гречана

15.  Капуста тушкована

16.  Рагу овочеве

17. Картопля смажена

Нижче на відео знято, як Гліб починає їсти овочеве рагу на 1, 3 і 5 день