Перші кишенькові гроші

Вміння поводитись з грошима, планувати свій бюджет дуже важлива навичка для будь якої людини – з аутизмом чи без аутизму. Навіть дорослі нормотипові люди не всі вміють поводитись правильно зі своїм бюджетом. Інша справа, що людям з аутизмом важче опанувати цю навичку, але це вкрай важливе для можливості самостійного життя.

Влітку 2022 року мені прийшла ідея надавати Глібу кишенькові гроші, які він може витрачати на свій розсуд. Робити самостійні покупки він вже давно навчився, тому було потрібно переходити до більш складних завдань та цілей. Звичайно до всіх наших проектів, пов’язаних з навчанням Гліба , долучається також його молодший брат Матвій. У нас взагалі в родині нічого не відбувається без участі молодшого сина.

Ми домовились, що кожного понеділка я буду переказувати по 50 грн кожному нашому синові на картку. Кожен має свою платіжну картку Юніора, які я контролюю в своєму інтернет-банкінгу. Я зробив автоматичний переказ з моєї картки на їхні кожного понеділка, щоб не забувати про це.

Пройшло вже біля 9 місяців як ми з дружиною почали надавати нашим дітям кишенькові гроші, тому можу зробити перші висновки по навичкам поводження з грошима, які опанували Гліб з Матвієм.

 На початку в перший місяць отримання кишенькових грошей наші діти витрачали майже всі гроші в перший же день їх отримання,  а далі сиділи на «голодному пайку» до наступного понеділка. Далі вони почали залишати частину грошей на потім, не витрачаючи все в перший день. Грошей стало вистачати до вівторка-середи.

Ще через пару місяців вони почали розтягувати задоволення на весь тиждень, плануючи свої витрати наперед. Як не дивно у Гліба більше виходило планувати та контролювати свої витрати, ніж у нормотипового Матвія. Хоча я думаю, що це сталося через те, що молодший син меншій за віком та більш імпульсивний за своїм характером.

Десь через півроку вже частина грошей почала у наших дітей залишатися на наступний тиждень, до яких додавалася сума з нових надходжень на картку. Вони стали робити менше імпульсивних покупок та більш зважено підходити до своїх витрат.

Ще вони навчилися скидатися грошима на якусь велику для них покупку. Наприклад вони скидалися на банку шоколадної пасти «Nutella», яка коштує 109 грн. Діти заздалегідь спланували, що з наступних грошових надходжень вони скинуть гроші на одну картку та куплять з неї цю шоколадну пасту. Я допоміг синам переказати гроші з однієї картки на іншу, щоб вони могли здійснити свою омріяну покупку.

В цілому всіх їхні покупки  це якісь солодощі, які вони хочуть скуштувати. Гліб ще витрачає на віртуальну валюту в своїй улюбленій грі Roblox.

Пройшло менше року з моменту коли ми з дружиною почали давати нашим дітям кишенькові гроші, проте вони навчилися дуже багатьом навичкам поводження з грошима:

  1. Головне на мою думку це те, що Гліб з Матвієм (а особливо Гліб) навчилися прив’язувати цінність речі до її грошового еквіваленту. Діти розуміють що для їх бюджету на даному етапі їх доходу за дорого, а що вони можуть собі дозволити.
  2. Навичка планування бюджету, а саме розхідної її частини. Хоча ця навичка поки що на початку формування, але початок – це вже половина справи. З віком позиції по розхідним частинам будуть збільшуватися, тому планування бюджету ускладниться. Проте навичка вже буде сформована, потрібно буде тільки її розвинути та вдосконалити.
  3. Переказ грошей з картки на картку. Без цієї навички в сучасному світі практично неможливо нормально жити, а в майбутньому тим паче.
  4. Здатність домовлятися з іншою людиною (поки що з молодшим братом) при спільній зацікавленості та вигоді з обох сторін.
  5. Купувати якісь маленькі подарунки для іншої людини. Діти частенько балують нас с дружиною якимись маленькими цукерками або шоколадками за свої гроші.

Звичайно, що в цьому напрямку роботи ще багато, проте фундамент вже заложено, а далі формувати та розвивати дану навичку буде набагато легше.